Планетата Венера



           


left           Венера е най-близката до Земята планета.
          Тя носи името на древногръцката олимпийска красавица Афродита, родена в пяната на морските вълни на брега на Кипър (в римската митология - Венера).
          Поради удивителната яркост,с която тя се откроява на утринното или вечерното небе, планетата от най-стари времена е наричана още и Зорница или Вечерница.


Размери и маса
          По своите размери и маса Венера не се отличава много от Земята.
          Масата й е по-малка с 20% от тази на Земята, а радиусът й е по-малък от земния с 270 km, т.е. 6100 km.
          Средната й плътност, която е 5,24g/cm3, също незначително се отличава от средната плътност на Земята.



Години и дни
          С радиолокационни изследвания бе установено, че периодът на околоосно въртене на Венера е равен на 243 земни денонощия - най-големият в Слънчевата система.
          При това Венера се върти в посока,обратна на въртенето на всички останали планети в Слънчевата система (освен Уран). На Венера й отнема повече време да се завърти около остта си, отколкото да направи една обиколка около Слънцето. Това означава, че венерианското денонощие е по-продължително от венерианската година.
          Наклонът на остта на планетата към равнината на нейната орбита е близък до правия ъгъл, така че северното и южното й полукълбо се осветяват еднакво от Слънцeтo.





Атмосфера
          Атмосферата на Венера се състои предимно от въглероден диоксид (97%) с примеси от азот, водни пари, кислород и други.
          Атмосферното налягане на повърхността на планетата е твърде голямо - 9 000 kPa, а температурата - около 475°C, е почти еднаква на огряваната и неогряваната от Слънцето страна.
          Високата температура на Венера се обяснява главно с парниковия ефект. При него излъчената от планетата топлина се задържа от въглеродният диксид в атмосферата и повърхността на планетата не може да изстине.
left




Повърхност
          Радиолокационните снимки от повърхността на Венера показват твърде разнообразен релеф - има планини, равнини и низини.
          Планинските райони заемат около 8% от повърхността. Около 27% се падат на низините, а останалата по-голяма част от повърхността на планетата е заета от хълмисти равнини.
          Има и един обширен район от типа на лунните морета, който е с около 2 km по-нисък от околните равнини. Сложният релеф на Венера е резултат както на активна вулканична и тектонична дейност, така и от метеоритни удари в миналото.
          Анализът на почвата на Венера показва нейното сходство със земните базалти.
          Венера не притежава магнитно поле.




Космически апарати
"Венера"
          Съветските космически станции от серията "Венера" изучаваха химичния състав на атмосферата на планетата при преминаването си през нея по пътя към повърхността й.
          Те измерваха също и нейната температура, налягане и плътност.
          Макар че по размери и маса Венера прилича на Земята, нейните физични условия, както и съставът на атмосферата й, силно се различават от Земните.
left
"Магелан"
          Американската космическа сонда "Магелан" в края на 80-те и началото на 90-те години направи много подробни изследвания на повърхността на Венера.
          Тя установи, че планетата е покрита в голямата си част от застинала лава, изхвърлена от много вулкани, действащи на Венера.
          "Магелан" откри също така и странни пукнатини и линии, наподобяващи паяжина.
          Тези линии, известни като арахноиди, се откриват само на Венера. Смята се, че са образувани в следствие на надигането на разтопени скали, напукали кората над тях.
left




Загадки
          Подробните изследвания на Венера с помощта на космически апарати значително обогатиха представите ни за нея, но в същото време повдигнаха и редица все още нерешени въпроси и загадки.
          Първата загадка е свързана с въртенето на планетата.
          Какво кара Венера да се върти толкова бавно и какво е обърнало нейната ос на въртене почти наопаки?
          Вероятно причината е близко преминаване на друго космическо тяло, чието гравитационно привличане е обърнало Венера и коренно е изменило нейните кинематични свойства.
          Дали това не е било сблъсък с някоя вече отдавна изчезнала планета от нашата система?
          Или е имало (което е по-малко вероятно) смущаващо влияние на някакъв мвждузвезден "нашественик"?
          Това засега не е ясно.
          Втората загадка се отнася до атмосферата на Венера и по-точно до количеството въглероден диоксид, който се съдържа в нея и има решаващо значение за парниковия ефект. Атмосферата на Марс и Земята съдържат практически еднакво количество CO2.
          А защо на Венера той е 100 пъти повече?